Радивој Дебељачки, председник Општине Србобран, Владимир Шарчев, заменик председника Општине, и Милош Јовановић, директор ЈКП "Градитељ", посетили су данас Ватрогасну јединицу Србобран и јавно ватрогацима захвалили на брзој, ефикасној и пожртвованој акцији приликом гашења великог пожара на Србобранском млину, као и свим акцијама у наредним данима неопходним да би се и последња опасност по грађане трајно елиминисала.
"Желим да се захвалим Управи за ванредне ситуације у Новом Саду, Ватрогасној јединици у Србобрану, службеницима Полицијске станице, Хитној помоћи нашег Дома здравља, Јавном комуналном предузећу 'Градитељ', медијима, свим нашим пољопривредницима и грађанима, који су дали свој пун допринос и показали пону солидарност и спремност да помогну приликом великог пожара на Србобранском млину. Хвала ватрогасним јединицама и добровољним ватрогасним друштвима из суседних места, која су нам значајно помогла да одговоримо на изазов и спречимо још већу штету и људске жртве, јер је постојала опасност за безбедност људи у окружењу. Сви су били на висини задатка и послали смо поруку заједништва и солидарности у најтежем тренутку за све, сви су се одазвали на први позив и још једном демонстрирали добри дух Србобрана", рекао је обраћајући се ватрогасцима Дебељачки.
Он је истакао да се ради о једном од највећих пожара и последњих више од 30 година, ситуација је била веома озбиљна и захтевала је брзу и прецизну реакцију. Важно је да је сада пожар потпуно угашен, нема тињајућих места у складиштима за житарице и нема више опасности од поновног паљења.
"Овај пожар потврдио је колико је било важно да снажније станемо као локална самоуправа из Ватрогасне јединице, коју смо опремали разним алатима, а затим је и сама држава обезбедила средства за куповину новог ватрогасног камиона за србобранску јединицу, и то после три деценије. Ово што се догодило нам показује колико морамо да наставимо у истом смеру у будућности. Показало се и колико је важно прецизно и правилно поступање Штаба за ванредне ситуације општине Србобран, јер у оваквим ситуацијама свако има своје тачно место и мора поступати према правилима, како би имали ефикасну реакцију. Радује нас што се на делу показало да систем хидраната који одржавамо веома добро функционише и добили смо похвале од ватрогасних старешина из Новог Сада да је хидрант крај млина радио одлично и одговорио на потребе за водом. Само заједничким снагама можемо да одговоримо на изазове, да решимо ванредне проблеме и овај случај показао је ту нашу снагу и солидарност. Разговорали смо и о поновном формирању Добровољног ватрогасног друштва и локална самоуправа подржава ову идеју. Разговараћемо да ли да га сместимо у Турију или Надаљ, с обзиром да је седиште Ватрогасне јединице у Србобрану, па да имамо и у овим местима могућност да брзо реагујемо и помогнемо грађанима ако се догоди неки проблем. Потражићемо модел за формирање, морамо видети и где сместити друштво, али нема дилеме да ће Општина Србобран дати пуну подршку овом пројекту", истакао је Дебељачки, подсећајући да Србобран има дугу традицију добровољних ватрогасних друштава.
О пожару на млину, изазовима са којим су се сретали приликом гашења и опасностима које су претиле, уз србобранске ватрогасце, говорили су и Роберт Варади, руководилац акције гашења пожара, и Мирослав Остојић, заменик команданта Ватрогасно спасилачке бригаде Нови Сад.
О самом пожару и интервенцији говорио је Роберт Варади.
"Дојава о пожару стигла је у 19.33 часова. На место догађаја одмах је изашла Ватрогасна јединица Србобран која констатује да је пожар у разбукталој фази, препознају велику опасност и да неће моћи да испрате сами ситуацију. У том моменту због позивају Ватрогасну бригаду Нови Сад и на лице места излазе још два возила, ауто механичке лестве, такође и ватрогасци из Врбаса и Бечеја, као и ДВД из Сирига, Госпођинци, Ђурђево, Руски Крстур, Стапар, Куцура и Нови Сад, и сви покушавамо да угасимо пожар. Опасност је била велика, од ширења, од експлозије, али успели смо да обудамо ватру, а највећи успех био је што нико током интервенције није био повређен", рекао је Варади.